„Kompetencje cyfrowe, kształcenie dorosłych, współpraca międzynarodowa” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, sektor Edukacja dorosłych – Partnerstwa na małą skalę (KA210-ADU). Miał on na celu naukę i wymianę dobrych praktyk w zakresie budowania i rozwoju kontaktów międzynarodowych, zarówno online, jak i offline, a także kształcenie kompetencji cyfrowych w dobie transformacji cyfrowej.
Projekt był realizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych – Partnerstwa na małą skalę (KA210-ADU).
Głównym celem projektu była nauka i wymiana dobrych praktyk pomiędzy partnerami w zakresie budowania i rozwoju kontaktów i współpracy międzynarodowej za pośrednictwem narzędzi elektronicznych i kontaktów osobistych oraz kompetencji cyfrowych na potrzeby transformacji cyfrowej.
W ramach projektu udało nam się osiągnąć wiele celów, m.in.:
- Podniesienie kompetencji cyfrowych osób działających w organizacjach pozarządowych.
- Wymiana doświadczeń pomiędzy NGO, w tym na poziomie międzynarodowym.
- Rozwinięcie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzynarodowych i projektowych.
- Zwiększenie umiejętności językowych.
- Rozwinięcie umiejętności w zakresie TIK i nawiązanie współpracy międzynarodowej dzięki narzędziom TIK.
- Zwiększenie aktywności cyfrowej w procesie uczenia się dorosłych oraz rozwój kompetencji społecznych, kulturowych i międzykulturowych.
- Bezpieczne korzystanie z technologii cyfrowych i zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń w mediach cyfrowych.
Współpraca z partnerem włoskim była dla nas niezwykle cenna. Partner ten ma duże doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej i realizacji projektów z wykorzystaniem narzędzi do kontaktów elektronicznych. Współpracuje z ekspertami i trenerami z różnych dziedzin, co umożliwiło nam wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie skutecznych metod i narzędzi pracy. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy również uwzględnić szczególne potrzeby uczestników projektu i organizacji pozarządowych.
W wyniku wymiany międzynarodowych doświadczeń poznaliśmy zasady współpracy ponadnarodowej. Partner włoski zapoznał się z formami nieformalnego kształcenia dorosłych na podlaskim rynku pracy, w tym źródłami finansowania edukacji dorosłych.
Jesteśmy przekonani, że projekt ten przyczyni się do rozwoju kompetencji cyfrowych osób dorosłych w Polsce i we Włoszech, a także do wzmocnienia współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji dorosłych.