Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast
W dniu 27 czerwca 2024 r. Polska Fundacja Filary Rozwoju została powołana przez Prezydenta Miasta Łomża do grona nielicznych organizacji, które wystąpią w roli członków Rady interesariuszy zewnętrznych przy Zespole projektowym ds. przygotowania i realizacji projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego ze środków Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych państw członkowskich w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.
Aktywna Rola w Radzie Interesariuszy
Zadaniem Rady interesariuszy zewnętrznych przy Zespole projektowym ds. przygotowania i realizacji Projektu jest współpraca w jego przygotowaniu oraz podejmowanie wszelkich działań zgodnie z ogłoszeniem o naborze projektów w ramach tego programu, a następnie współpraca w trakcie jego realizacji zgodnie z Kompletną Propozycją Projektu, Umową o dofinansowanie, w tym m. in.:
- aktywne wspieranie Zespołu projektowego w kontaktach z reprezentowanym środowiskiem,
- udział w organizowanych spotkaniach, warsztatach, wywiadach związanych z przygotowaniem Projektu,
- ocena czy proponowane działania są realną odpowiedzią na potrzeby społeczne i zdiagnozowane problemy miasta,
- ocena uzasadnienia działań planowanych do realizacji w ramach Projektu,
- zapoznanie się z zakresem działań i potencjalnymi skutkami,
- sprawdzanie czy działania są wykonalne i mają szansę przynieść trwały pozytywny efekt dla jakości życia,
- formułowania zaleceń ulepszenia działań,
- opiniowanie działań,
- czynny udział w okresie realizacji działań celem uzyskania pewności, że odpowiadają one wcześniej zidentyfikowanym potrzebom.
Cele Programu
Celem Programu jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w średnich polskich miastach i pomiędzy nimi. Realizacji celu będzie służyło finansowanie kompleksowych projektów miast, ukierunkowanych na rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Realizacja Programu przyczyni się do promocji podstawowych wartości demokratycznych, praworządności i pluralizmu politycznego, a także będzie przebiegać z poszanowaniem praw człowieka, godności ludzkiej i podstawowych wolności.
Więcej o programie: https://www.